Wizyta u łyżwiarzy!

Przedostatnim klubem, który odwiedziła Ekipa Klubu IKS były Orły Oleśnica. Powstały w 2010 roku klub hokejowy skupia się na szkoleniu przede wszystkim młodzieży, jednak posiada również zespół trzecioligowy. Prezesem oraz głównym trenerem jest Pan Mieczysław Modliński. W trenowaniu pomaga mu Tomek, zawodnik klubu. – W tym roku skończy 18 lat. Ma fajne podejście. Tomek właśnie, ponieważ potrafi ładnie zaprezentować dzieciom, ma pomysły, był już na jednym kursie, prowadzonym między innymi przez Mariusza Czerkawskiego. Ma posłuch u dzieci, potrafi zaprezentować to czego od nich oczekuje.

Problemem klubu jest obiekt. Lodowisko jest jedynie zadaszone, jednak nie jest zabudowane. Powoduje to, że korzystać z lodowiska można bardzo krótko. – Jednym z naszych problemów jeśli chodzi o potencjalny rozwój klubu jest obiekt. Na trenowanie na lodzie mamy tylko kilka miesięcy w całym roku, gdyż obiekt jest tylko zadaszony, a nie jest zabudowany. 4,5 miesiąca dostępność obiektu to za mało.

Jednak samo lodowisko to nie wszystko, potrzebne jest również odpowiednie zaplecze. – Zawodnicy są z Oleśnicy i okolic, jednak nie mogą przyjechać np. na rowerze ze wszystkimi rzeczami i się po przebrać, ponieważ nie mamy normalnej szatni. Najlepiej by było, jakby byłą szatnia, w której zawodnik może po treningu zostawić swoje rzeczy, przyjechać na następny i one by tam były. A my to musimy do domu zabierać wszystko – wielkie torby ze sprzętem, kije, ochraniacze. Dla nas jest ważne, żeby ten obiekt był – nie tylko same lodowisko przez cały rok, ale również infrastruktura pomocnicza, czyli szatnia dla zawodników, boxy zawodnicze, karne, stanowiska sędziowskie itd.

Właśnie ze względu na różnego rodzaju problemy z obiektem, planowana jest budowa nowego, bardziej funkcjonalnego lodowiska. – Nowy obiekt rozważamy również pod względem wielofunkcyjności, żeby nie ograniczać się tylko do hokeja, bo jednak jeszcze troszeczkę za mała jest ta popularność na naszym rejonie. Wskazane by było, żeby był to obiekt, który można dostosować do różnych dyscyplin, który spełni wymagania różnych organizacji sportowych.

 

Ze względu na warunki pogodowe, trening odbywał się na sztucznej nawierzchni. – W tej chwili na dzisiejszym treningu używamy piłek, ponieważ na tej powierzchni nic innego nie „chodzi”. Na asfalcie ćwiczymy krążkami, tzw. ciastkami. To są krążki, które składają się z dwóch kółek, połączonych ze sobą luźnymi śrubami.

Klub prowadzi różnego rodzaju zajęcia – trener Modliński uczy dzieci jeździć na łyżwach oraz na łyżworolkach. Każdy kto tylko będzie chciał, uzyska pomoc Pana Mieczysława. Organizowane są również zajęcia dla dzieci z ośrodka pomocy społecznej czy dla najmłodszych – przedszkolaków. Dodatkowo do spróbowania swoich sił w hokeju namawiane są dzieci ze szkół

 

Tradycją już się stało, że porozmawialiśmy o rozdziałach z podręcznika.

Analiza – klub pierwszy raz wykonał analizę na prośbę Klubu IKS. Wszystkie konkluzje w niej zawarte stale są obecne na walnych zebraniach, jednak nigdy nie zostały uporządkowane.

Wizerunek – klub zabiega o pozytywny wizerunek poprzez wyniki oraz udział w różnego rodzaju imprezach. Nie tylko organizuje naukę jazdy na łyżwach oraz łyżworolkach, ale również organizuje mecze pokazowe podczas różnych eventów  we Wrocławiu, gdzie promuje siebie oraz swój sport.

Sponsoring – klub nie posiada oferty sponsorskiej. W planach jest przygotowanie takiej oferty, aby pozyskać sponsora na zasadzie stałej współpracy.

Komunikacja – OKH komunikuje się poprzez stronę internetową oraz Facebook’a, gdzie zawarte są wszystkie informacje odnośnie najbliższych planów i zakończonych wydarzeń. Informacje dodatkowo wysyłane są do różnych dziennikarzy.

Współpraca z JST – współpraca jest dobra, miasto jest bardzo przychylne klubowi. Klub w ten sposób pozyskuje większość swoich środków. Zacieśnieniem współpracy jest sierpniowy turniej o puchar burmistrza.

 

 

Porozmawialiśmy również z zawodniczką klubu, dziewięcioletnią Julią, która hokej trenuje 2 lata:

W klubie czuję się dobrze, na treningach się dobrze bawimy. Bardzo lubię trenować, mimo że czasami trener nas bardzo męczy. Chciałabym trenować przez cały rok na lodowisku, niestety teraz to nie jest możliwe.

 

Jak oceniany jest podręcznik?

Dla mnie dużo rzeczy, które tam są opisany, były w głowie. Bardziej jako chaotyczne myśli. Fajnie, że ten podręcznik powstał, małe kluby naprawdę mogą na tym skorzystać. Można sobie uporządkować różne kroki, które mimo wszystko się dzieją, jednak bardziej chaotycznie. Fajnie, że taki podręcznik powstał. – mówi Pani Małgorzata Kruła.